MF-PSHT010X-2
Contact Now
MF-PSHT010X-2
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : SMD/SMT
Resistance : 7.5 Ohms
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 16 V
Series : MF-PSHT
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Hold Current : 0.1 A
Trip Current : 0.6 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 0.10A 16V 1ohm HI Temp Case 0805