MF-RX250-0-14
Contact Now
MF-RX250-0-14
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.08 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 60 VDC
Series : MX-RX/250
Lead Spacing : 10.2 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 2.5 A
Trip Current : 5 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 2.50A 60V 0.05ohm Kinked Leads