MF-R030-005
Contact Now
MF-R030-005
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 1.36 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 60 VDC
Series : MF-R
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.3 A
Trip Current : 0.6 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 0.30A 60V 0.76ohm Hold .30 Trip .60