MF-USMF035-2
Contact Now
MF-USMF035-2
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : SMD/SMT
Resistance : 1.3 Ohms
Package / Case : 1210 (3225 metric)
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 6 VDC
Series : MF-USMF
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.35 A
Trip Current : 0.75 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 0.35A 6V 0.20ohm Hold .35A Trip .75A