MF-PSMF020X-2
Contact Now
MF-PSMF020X-2
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : SMD/SMT
Resistance : 3.5 Ohms
Package / Case : 0805 (2012 metric)
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 9 VDC
Series : MF-PSMF
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.2 A
Trip Current : 0.5 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 0.20A 9V 0.65ohm