MF-RX110/72-AP
Contact Now
MF-RX110/72-AP
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.25 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Ammo Pack
Maximum Voltage : 72 VDC
Series : MF-RX/72
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 1.1 A
Trip Current : 2.2 A
Manufacturer : Bourns
Description : Resettable Fuses - PPTC 1.10A 72V 0.15ohm Hold 1.1 Trip 2.2