RXE075S-2
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.6 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 72 VDC
Series : RXE
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.75 A
Trip Current : 1.5 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 72V .75A-HD 40A MAX (R)