30R135UPR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.13 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Ammo Pack
Maximum Voltage : 30 VDC
Series : 30R
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 1.35 A
Trip Current : 2.7 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 30V POLYFUSE 1.35A RADIAL LEADS