RUSBF135
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.12 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 16 VDC
Series : RUSBF
Lead Spacing : 5.8 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 1.35 A
Trip Current : 2.7 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC Radial Lead 1.35A 16V 40A Imax