2920L500/16MR
Contact Now
2920L500/16MR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : SMD/SMT
Resistance : -
Package / Case : 2920 (7351 metric)
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 16 V
Series : 2920L
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 5 A
Trip Current : 10 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 16V 5.00A Poly 2920 PTC