PTR030V0900-TR1
Contact Now
PTR030V0900-TR1
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.01 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 30 V
Series : PTR030V
Lead Spacing : 10 mm
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 9 A
Trip Current : 18 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC 30V 9A Radial Kinked Leads