TRF250-145U
Contact Now
TRF250-145U
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 14 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 60 VDC
Series : TRF250
Lead Spacing : 5 mm
Current Rating - Max : 3 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.145 A
Trip Current : 0.29 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC .145A 60VDC MAX 250Vrms MAX