16R090BPR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.18 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Ammo Pack
Maximum Voltage : 16 VDC
Series : USBR
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.9 A
Trip Current : 1.8 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC PTC 16V .900A P/AMMO RADIAL LEADS