PTR030V0250-TR
Contact Now
PTR030V0250-TR
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.04 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 30 V
Series : PTR030V
Lead Spacing : 5 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 2.5 A
Trip Current : 5 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC PPTC 30V 2.5A Radial