0603L175SLYR
Contact Now
0603L175SLYR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : SMD/SMT
Resistance : 0.06 Ohms
Package / Case : 0603 (1608 metric)
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 6 V
Series : L-SL
Current Rating - Max : 50 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 1.75 A
Trip Current : 3.5 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 6V POLYFUSE 0603 LoRho SL 1.75A