PTR030V0135-TR1
Contact Now
PTR030V0135-TR1
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.08 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 30 V
Series : PTR030V
Lead Spacing : 5 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 1.35 A
Trip Current : 2.7 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC 30V 1.35A Radial Kinked Leads