VTP175L-14.4/5.1
Contact Now
VTP175L-14.4/5.1
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Strap
Resistance : 0.051 Ohms
Termination Style : Axial
Maximum Voltage : 16 VDC
Series : VTP
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 1.75 A
Trip Current : 3.6 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 1.75A 16V 100A Imax