72R030XPR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 2.1 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Ammo Pack
Maximum Voltage : 72 VDC
Series : 72R
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.3 A
Trip Current : 0.6 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC PTC POLYFUSE RADIAL 72V .300A