PTR030V0160-BK
Contact Now
PTR030V0160-BK
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.07 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 30 V
Series : PTR030V
Lead Spacing : 5 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 1.6 A
Trip Current : 3.2 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC 30V 1.6A Radial