PTR016V0800-BK1
Contact Now
PTR016V0800-BK1
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.011 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 16 V
Series : PTR016V
Lead Spacing : 5 mm
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 8 A
Trip Current : 13.6 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC 16V 8A Radial Kinked Leads