1812L125/6PR
Contact Now
1812L125/6PR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : SMD/SMT
Resistance : 0.184 Ohms
Package / Case : 1812 (4532 metric)
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 15 VDC
Series : 1812L
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 1.25 A
Trip Current : 2.5 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC PTC 6V 1812 1.25A POLY SURF MOUNT