0805L200SLTHYR
Contact Now
0805L200SLTHYR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : SMD/SMT
Resistance : 0.045 Ohms
Package / Case : 0805 (2012 metric)
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 6 V
Series : L-SL
Current Rating - Max : 50 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 2 A
Trip Current : 4 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 6V POLYFUSE 0805 LoRho SL 2.00A