60R030XPR
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 2.1 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Ammo Pack
Maximum Voltage : 60 VDC
Series : 60R
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.3 A
Trip Current : 0.6 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 60V .300A RADIAL LEADS