RXEF025-2
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 3 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 72 VDC
Series : RXEF
Lead Spacing : 5.8 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.25 A
Trip Current : 0.5 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC Radial Lead .25A 72V 40A Imax